Dlaczego Jacek Kucaba jest złym Prezesem?

Dlaczego Jacek Kucaba jest złym Prezesem?

Rozmowa z członkiem ZPAP, Delegatem na WZD ZPAP. Skłaniający się przeciwko kandydaturze Jacka Kucaby na Prezesa ZPAP z powodu ogólnej złej oceny tego kandydata rozpowszechnianej wśród większości delegatów.

Pytanie: Czy będziesz głosował na Jacka Kucabę w najbliższych wyborach ZPAP?

Odpowiedź: Nie, to zły Prezes. Problem jest co prawda z innym dobrym kandydatem, ale mam nadzieję, że taki się „objawi” w trakcie WZD.

P2: Jest zbyt słabym Prezesem, nie potrafi kierować zespołem ludzkim, ludzie go nie słuchają?

O2: Raczej przeciwnie, zarzuca się mu często, że jest zbyt silny i pewny siebie. (śmiech)

P3: Jest osobą rozrzutną, trwoni związkowe pieniądze?

O3: Odwrotnie, członkowie jego zarządu skarżą się, że jest zbyt oszczędny, wręcz skąpy.

P4: Jest słabym artystą, to wstyd, że człowiek który nie działa na polu sztuki jest prezesem największego polskiego stowarzyszenia artystów?

O4: Nie, tak nie jest. Jest działającym artystą rzeźbiarzem. Jego monumentalne formy rzeźbiarskie, zostały zrealizowane w wielu miastach Polski m.in. w Tarnowie, Dębicy, Sopocie, Muszynie, Nowym Sączu czy Bydgoszczy.

P5: Nic nie robi dla związku, chce przeczekać swoją kadencję będąc prezesem dla prestiżu?

O5: W swojej kadencji zrobił wiele wystaw ogólnopolskich artystów w Polsce i za granicą. Na 100 lecie wystawił 100 artystów w Parlamencie Europejskim w Brukseli w roku Polskiej Prezydencji itd. W sumie w swojej kadencji zrobił kilkanaście interesujących wystaw.

P6: Nie ma odpowiedniego tytułu naukowego, nie ma legitymacji do szefowania ludźmi którzy są często pracownikami naukowymi poważnych i prestiżowych uczelni w Polsce?

O6: Ma tytuł naukowy doktora (ASP Kraków 2004), jest pracownikiem ASP w Krakowie. W 2012 został powołany na stanowisko Dyrektora Instytutu Sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

P7: Za mało działa na zewnątrz ZPAP, brakuje mu inicjatyw medialnych? Zamyka się w sprawach wewnątrzzwiązkowych zamiast działać w przestrzeni medialnej?

O7: To raczej także nie o to chodzi. Powołał pismo ARTTAK-Sztuki Piękne, które są bardzo dobrze przyjęte przez rynek (dostępne w EMPiK-ach na terenie całego kraju), organizuje konferencje naukowe w których uczestniczą osoby działające w przestrzeni mediów publicznych i prywatnych, znani naukowcy itd.

P8: O co zatem tak naprawdę chodzi, co jest nie tak z tym Prezesem?

O8: ????? Tak sądzę jak większość!

A WYJAŚNIENIE 

JEST BANALNIE PROSTE:

Prawdziwy powód jest tak na prawdę tylko jeden. Prezes Jacek Kucaba dokonał zamachu na status quo kilku ważnych osób w ZPAP, chcąc postawić pytanie na Statutowym NWZD który odbywał się w styczniu 2014 roku w Warszawie: czy kadencja Prezesów w Okręgach ZPAP powinna być ograniczona do maksymalnie dwóch wzorem Prezesa ZPAP. Takie oczekiwania płynęły od dawna od szeregowych członków ZPAP, którzy jednak przez wiele lat nie byli dopuszczani do głosu. Ale takiego pytania nie należało zadawać, bo jest to myślozbrodnia związkowa. Ktoś kto ośmielił się poddać pod dyskusję taki wariant jest wrogiem śmiertelnym – powinien zostać przykładnie ukarany, aby nikomu więcej do głowy nie przychodziły takie pomysły nawet w gorączce. 

To właśnie pytanie – o ograniczenie kadencji – tak naprawdę stało się prawdziwą przyczyną:

1. ataku na Jacka Kucabę

2. bojkotu NWZD dotyczącego zmian statutowych

3. Niedopuszczenia do głosu Przewodniczącego Komisji Statutowej Ryszarda Stryjeckiego i Prezesa Jacka Kucaby

4. Zmiany całego składu komisji statutowej

Co jest zrozumiałe same przez się w propozycjach zmian Statutowych nie ma śladu po myślozbrodni czyli: ograniczania kadencji prezesów w okręgach. 

Teraz skoro już wszyscy wiecie dlaczego Prezes Jacek Kucaba jest zły, możecie spokojnie zagłosować, zgodnie ze swoją wolą i wiedzą.

Do-zo-ba-cze-nia – na WZD ZPAP! 

Konserwator ZPAP

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Zapraszamy na spotkanie promocyjne!

6  lutego 2012 o godz. 18.00
Dom Plastyka, ul. Mazowiecka 11 a,  Warszawa

Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na prezentację nowego pisma „ARTTAK” – Sztuki Piękne oraz na spotkanie z prof. Teresą Grzybkowską i Antonim Liberą.
Wybitny historyk sztuki, znawczyni sztuki dawnej i współczesnej oraz pisarz, tłumacz i reżyser spróbują scharakteryzować kondycję artysty w czasach współczesnych.

Czytaj dalej

Opublikowano Czasopisma | Skomentuj

Pustka jest jak przepaść – przyciąga

Pustka jak przepaść – przyciąga.

Współczesna sztuka stała się synonimem wolności bezgranicznej, nie podporządkowując się żadnym kanonom. Nad dziełem sztuki przestała czuwać norma, poczucie smaku, piękna, dobra, harmonii i doskonałości.

Czy doznanie oburzenia i szoku może spowodować jakąś sensowną refleksję? Co jest powodem przyzwolenia sztuce na takie strategie? l o co w rzeczywistości toczy się ta batalia, której instrumentem stała się sztuka? Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | 2 komentarzy

10 Konkurs Gepperta czyli: nie idźcie tą drogą kochani, nie idźcie tą drogą!

Przytaczam znaną wypowiedź znanego człowieka, z tym, że ja jestem wręcz nieprzyzwoicie trzeźwy, a wypowiedź ta pasuje jak ulał do tego, co chcę dalej powiedzieć. Lecz najpierw kilka słów wstępu.

Jakiś czas temu, podczas rozmowy z kolegą z czasów akademickich, wywołałem nazwisko Gepperta. Kolega z uśmiechem i uroczym przekąsem zapytał: ­– A Geppert to dobry malarz? Nie przypominam sobie, co mu wówczas odpowiedziałem na to –  właściwie retorycznie wypowiedziane – pytanie, ale znając siebie, zaskoczony i nie zawsze błyskotliwy w odpowiednim momencie, z pewnością wybąkałem coś nieporadnie. Dzisiaj, może również niezbyt błyskotliwie, mogę odpowiedzieć: – Tak, Geppert to dobry malarz i na to mogę dać ci moje słowo honoru.

Czytaj dalej

Opublikowano Malarstwo, Nowe media, Reźba, Targ słów | 3 komentarzy

Chłopiec do bicia – 100 lat ZPAP

Tekst ukazał sie 20 marca 2011 na blogu:                                                                                   http://kanibalia.blogspot.com/2011/03/chopiec-do-bicia-100-lat-zpap.html

Postrzeganie dziś Związku Polskich Artystów Plastyków jest skomplikowane i kuriozalne zarazem. Z jednej strony jest to stuletnia organizacja, najstarsza, największa działająca z polskich formacji zrzeszających artystów. Z drugiej… oficjalny chłopiec do bicia.
W dzisiejszych mediach zajmujących się sztuką (czy to papier czy sieć) galerie zpapowskie i odbywające się w nich wydarzenia właściwie nie występują. Galerii takich jest w kraju kilkadziesiąt, rocznie więc to kilkaset przemilczanych wystaw. Czy wszystkie były niewarte wzmianki? Trudno uwierzyć. Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | 1 komentarz

SZTUKA OSOBISTA

Trudno jest dzisiaj w sztuce wyrazić się w sposób oryginalny, odkrywczy i ciekawy. Zdarzają się jednak takie przypadki: mam tu na myśli pokaz multimedialny, który odbył się 22 lipca 2010 roku w PASAŻU NA JATKACH we Wrocławiu, zorganizowany przez Witolda Liszkowskiego, inspirowany „Pętlą” Wojciecha Hasa.

Ponieważ jestem troszeczkę obcy – wiele lat nieobecny – nie znałem jego twórczości, ani poprzedniej prezentacji na temat „La Strady” Felliniego; żałuję, bo to jeden z moich ulubionych filmów i reżyserów.  Przyszedłem – jak zwykle – jako jeden z pierwszych, aby w spokoju pooglądać prace, niezupełnie wiedząc, jak będzie wyglądał cały pokaz. Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

LEPSZA NOWA RUDA, NIŻ STARA BLONDYNKA

Ci, którzy są trochę starsi od własnych trzydziestopięcioletnich dzieci i interesują się sztuką, wiedzą, skąd pochodzi ten slogan w tytule. Tym, którzy dzieci nie mają, wyjaśnię trochę później.

Już dość dawno temu w programie telewizyjnym „Ring”, redaktor prowadzący pyta panią Rottenberg: – Czy jest sztuką, jeśli facet ściągnie portki i nawali kupę w galerii? Na co pani krytyk sztuki i macher od wystaw, bez zająknięcia odpowiada: – Jeśli to zrobił artysta, to jest to sztuka! Ja z podziwu dla fachowej, celnej, wrażliwej i wszystko wyjaśniającej odpowiedzi…wstrzymuję oddech z wrażenia i pozostawiam to chwilowo bez komentarza. Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii, Targ słów | 3 komentarzy

Witaj, świecie!

Witaj na naszym nowym blogu!

Po prostu porozmawiajmy o sztuce. Wasze uwagi i przemyślenia będą mile widziane!

 

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj