Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy Grupa Twórcza SYMFONIA zaprasza - Mon cher Chopin

Grupa Twórcza SYMFONIA zaprasza - Mon cher Chopin

Email Drukuj PDF

Chopin

"Mon cher Chopin"
Tytuł wystawy nawiązuje do obrazu Eugène'a Delacroix( ok.1838), który został pocięty w XIX w. portret Chopina znajduje się w Luwrze, George Sand trafiła do Muzeum w Kopenhadze, a fortepian wylądował w koszu.

„Sztuki piękne”
Malarstwo inspirowane muzyką, owa „synteza sztuk” rodem z romantycznej tradycji „Correspondance des arts”, stała się busolą i drogowskazem poczynań artystycznych Grupy Symfonia. Podobnie jak w Nohant, gdzie obok Delacroix, George Sand i Chopina działali Liszt, Balzak, Berlioz, Clésinger – również my staramy się łączyć różne dziedziny sztuki w oparciu o polskie tradycje: rodzimą muzykę, poezję i literaturę. Wszystko to, zatopione w swojskim pejzażu duchowości i tradycji, które w sposób szczególny, i jakże odrębny (tradycyjne techniki olejne, sztuka fakturowa, malarstwo gestu, aż po bardzo nowoczesne techniki własne, łączące obrazy z grafiką giclèe) wyrażają na płótnie nasi artyści malarze i graficy. Jest to twórczość oparta na synestezjach, dająca możliwości wzajemnego oddziaływania na siebie zmysłów. Tym samym walczymy o naszą piękną, polską, jakże bogatą i zyt mało znaną kulturę. Idąc za inspiracją Delacroix, który jako jeden z pierwszych docenił muzykę Chopina, ale również wzorując się na twórczości pisarskiej George Sand i jej uczuciowych związkach z wielkim Polakiem, nawiązujemy do tradycji Nohant, gdzie zrodziła się koncepcja "romantycznej syntezy sztuk", czyli artystycznej więzi między poezją, muzyką, teatrem i malarstwem.

Co prawda obraz Delacroix został pocięty - jakiś szaleniec-kolekcjoner zadał śmiertelny cios temu nieformalnemu związkowi muzyki z malarstwem, ale przecież pozostała idea, którą każdy z nas może sobie "wyobrazić", zestawiając "oczami duszy" chopinowską Sonatę b moll op. 35, czy Marsz żałobny, z Pietą Delacroix.
Każdy artysta, aby tworzyć, potrzebuje „muzy”. Poszerzenie źródeł inspiracji duchowej, poprzez umuzycznienie poezji i malarstwa, pogłębia przeżycie i wzmacnia siły oddziaływania uczuciowego. Bez tego sztuka staje się jakby jałowa i szybko przemija. Szeroko pojęta tradycja, nawiązująca do sztuki, muzyki, poezji, czy literatury to chluba każdej, liczącej się KULTURY - również naszej. Szanujmy ją więc i wysławiajmy, bo zaprawdę jest tego warta.

Anna Forycka – Putiatycka

 

Dokumenty bazowe

Kalendarz

kwiecień 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Statystyka

Odsłon : 7381691