Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wystawy Wystawa malarstwa Grupy Twórczej SYMFONIA "Mon cher Chopin"

Wystawa malarstwa Grupy Twórczej SYMFONIA "Mon cher Chopin"

Email Drukuj PDF

Chopin

"Mon cher Chopin"

Tytuł nawiązuje do obrazu Eugène'a Delacroix ( ok.1838), który został pocięty w XIX w. : portret Chopina znajduje się w Luwrze,  George Sand trafiła do Muzeum w Kopenhadze , a fortepian wylądował w koszu.

"Sztuki piękne"

Malarstwo inspirowane muzyką, owa „synteza sztuk” rodem z romantycznej tradycji „Correspondance des arts”, stała się busolą i drogowskazem poczynań artystycznych Grupy Symfonia. Podobnie jak w Nohant, gdzie obok Delacroix, George Sand i Chopina działali Liszt, Balzak, Berlioz, Clésinger – również my staramy się łączyć różne dziedziny sztuki w oparciu o polskie tradycje: rodzimą muzykę, poezję i literaturę. Wszystko to, zatopione w swojskim pejzażu duchowości i tradycji, które w sposób szczególny, i jakże odrębny (tradycyjne techniki olejne, sztuka fakturowa, malarstwo gestu, aż po bardzo nowoczesne techniki własne, łączące obrazy z grafiką giclèe) wyrażają na płótnie nasi artyści malarze i graficy. Jest to twórczość oparta na synestezjach, dająca możliwości wzajemnego oddziaływania na siebie zmysłów. Tym samym walczymy o naszą piękną, polską, jakże bogatą i zyt mało znaną kulturę. Idąc za inspiracją Delacroix, który jako jeden z pierwszych docenił muzykę Chopina, ale również wzorując się na twórczości pisarskiej George Sand i jej uczuciowych związkach z wielkim Polakiem, nawiązujemy do tradycji Nohant, gdzie zrodziła się koncepcja "romantycznej syntezy sztuk", czyli artystycznej więzi między poezją, muzyką, teatrem i malarstwem.

Co prawda obraz Delacroix został pocięty - jakiś szaleniec-kolekcjoner zadał śmiertelny cios temu nieformalnemu związkowi muzyki z malarstwem, ale przecież pozostała idea, którą każdy z nas może sobie "wyobrazić", zestawiając "oczami duszy" chopinowską Sonatę b-moll op. 35, czy Marsz żałobny, z Pietą Delacroix.

Każdy artysta, aby tworzyć, potrzebuje „muzy”. Poszerzenie źródeł inspiracji duchowej, poprzez umuzycznienie poezji i malarstwa, pogłębia przeżycie i wzmacnia siły oddziaływania uczuciowego. Bez tego sztuka staje się jakby jałowa i szybko przemija. Szeroko pojęta tradycja, nawiązująca do sztuki, muzyki, poezji, czy literatury to chluba każdej, liczącej się KULTURY - również naszej. Szanujmy ją więc i wysławiajmy, bo zaprawdę jest tego warta.

Artyści biorący udział w wystawie:

Marek Ałaszewski
Wanda Badowska-Twardowska
Barbara Bielecka-Woźniczko
Jan Brodziak
Alina Dorada-Krawczyk
Edyta Dzierż
Anna Forycka-Putiatycka
Magdalena Hajnosz
Bożena Korulska
Jan Krusche
Janusz Lewandowski
Bogusław Lustyk
Jacek Maślankiewicz
Mirosław Miroński
Małgorzata Roszkowska

                                                                                                         

                                                                                                          Anna Forycka - Putiatycka

 

Kalendarz

czerwiec 2018
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Statystyka

Odsłon : 7553728