Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Hanna Haska - grafika

Email Drukuj PDF

ArcHiwuM Miejsc - MiAsTo - w drugie stulecie ZPAP


Miejsce to pojęcie w kulturze oznaczające przestrzeń określoną, posiadającą własną tożsamość. Historia umieściła mnie w niezwykłym miejscu i w niezwykłym czasie; na gruzach powojennej warszawy lat 50-tych, w samym jej centrum.

Na skrzyżowaniu historycznych ulic; ulicy Elektoralnej bogatej w zabytki świeckie i sakralne powstałe w trakcie stuleci rozwoju miasta i alei Juliana Marchlewskiego nowo przebitej stalinowskiej alei osiedli Muranowa i Mirowa II, wzniesionych pośpiesznie na gruzach Getta po całkowitym zniszczeniu miasta, po upadku Powstania warszawskiego1944 roku (po 1989 roku przemia nowanej na al. Jana Pawła II). Umieściła mnie na przecięciu dwóch osi: osi saskiej i „osi stalinowskiej”. W 1955 roku rodzice zamieszkali w M-2 nowo wzniesionego czworoboku budynków; w stylu stalinowskim, z podcieniami, balustradą dachową i rustyką. w mieszkaniu z oknami wychodzącymi na pola gruzów i świeżo ukończony Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Pałac Kultury witał mnie codziennie z okna sypialni, towarzyszył całemu dzieciństwu aż do późnych lat 90-tych, kiedy wielopiętrowy ”Manhattan warszawski” zasłonił go lustrzaną fasadą korporacyjnego budynku.

 


PKiN pozostał wyrazistym punktem referencyjnym (...) Kiedy na przełomie millenium, po długiej nieobecności powróciłam do warszawy, odkryłam niespodziewanie unikalność i potencjał tego właśnie zakątka. Miejsce okazało wciąż żywe, przechodziło kolejną metamorfozę urbanistyczną. okazało się, że inspiruje nie tylko moją wyobraźnię, ale przyciąga kolejnych światowych twórców, jak np. Daniel Libeskind, którzy tutaj realizuje autorski projekt architektoniczny Złota 44. Miejsce to stanowi dla mnie nieustającą inspirację do artystycznych dociekań w odczytywaniu jego tożsamości. Tożsamość danego miasta zawarta jest w warstwach jego historycznej architektury. Zwykle najstarsze poziomy znajdują się najniżej, tam, gdzie przetrwają swoją epokę na powierzchni, myśl budowniczych pozostaje wciąż dostępna uważnym obserwatorom. Historyczne gruzowiska warszawy odsłonięte na skutek działań wojennych II wojny Światowej były moim miejscem zabaw dziecięcych. Bawiłam się np. w fundamentach XVIII-wiecznych Koszar Mirowskich. Tutaj mogłam gołą ręką dotykać wielu poziomów kilkusetletniej historii miasta i otrzymywać niekonwencjonalne jej lekcje. Otrzymałam dostęp do orginalnych punktów referencyjnych architektury warszawy XVIII, XIX, XX i XXI wieku. Z tych referencyjnych punktów buduję artystyczną metaforę, którą mam nadzieję opowiedzieć o moim miejscu. Rodzaj dociekań i eksperymentów wizualnych stanowi moją metodę artystyczną.

Poziom 0; to mapa warszawy wykonana przez Luftwafe po Powstaniu warszawskim 1944 r., kiedy stolica została zrównana z ziemią i ponad 85% budynków legło w gruzach. (dla porównania; Hiroshima zniszczona w 79%). Pod chodnikami warszawy pozostało miasto wraz z jego gwałtownie uśmiercanymi mieszkańcami i historyczną siatką ulic. Poziom –I; motywy historycznej osi saskiej (XVIII -wieczne Koszary Mirowskie), ceglanej, XIX -wiecznej zabudowy; Bank Polski, fundamenty Pałacu saskiego. Poziom I; odbudowa miasta w stylu stalinowskim: PKiN, MDM, Muranów, Mirów, motyw Pałacu sowietów. Poziom II; w tej części miasta obecnie finalizuje się korporacyjny “Manhattan warszawski”; wTT, Złota 44, Muzeum sztuki Nowoczesnej, motyw FT.


Dom Artysty Plastyka, siedziba ow ZPAP, znajduje się pomiędzy poziomem –I i II. Historyczna ulica
Mazowiecka łączy oś saską i „oś stalinowską”. Stanowiła ona XiX i XX-wieczne centrum kulturalne
warszawy; Mała Ziemiańska, Zachęta, Akademia sztuk Pięknych, uniwersytet, Pałac saski, Dom Artysty
Plastyka, Muzeum etnograficzne, etc... Portal przy ul. Mazowieckiej to unikalny w warszawie “Park pamięci” (jeśli posłużyć się ideą Parku Hiroshimy) jest motywem przewodnim wystawy; ZPAP weszło właśnie w drugie stulecie istnienia.


Hanna Haska „Archiwum miejsc”, 2012 wystawa indywidualna,
galeria DAP, Związek Polskich Artystów Plastyków w Warszawie

Więcej informacji na stronie: www.owzpap.pl

 

Kalendarz

grudzień 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Statystyka

Odsłon : 8169250