Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

ABSTRAKCJA 2013

Email Drukuj PDF

Okręg Warszawski
Związku Polskich Artystów Plastyków
zaprasza na wernisaż wystawy
w czwartek 14 marca 2013 roku o godzinie 18.00
do Galerii DAP 1 i DAP 2 w DOMU ARTYSTY PLASTYKA
w Warszawie przy ul. Mazowieckiej 11A.

Wystawę można oglądać do 24 marca br.

 

ABSTRAKCJA 
Kurator Wystawy: Kol. Joanna Mrozowska
Komisarze wystawy:
Kol. Lidia Snitko – Pleszko
Kol. Maria Niedźwiedź - Suchońska
Kol. Larysa Jaromska
Kol. L. Tadeusz Serafin

 

Problemy, jakimi zajmują się artyści, zwykle dotyczą treści i formy. Forma stosowana w sztuce abstrakcyjnej może być bardzo różnorodna, dowodzą tego dotychczasowe dzieje sztuki. Abstrakcja w malarstwie jest równie trudna, jak odpowiedź na pytanie o sens dzieła. Obraz abstrakcyjny często zawiera emocje, jak i koncepcje filozoficzne, czasem staje się zabawną formą. Poprzez akt twórczy autor rozwiązuje własne problemy, o których nie chce, nie może, lub nie potrafi mówić wprost. Abstrakcja to dzieło, pozbawione wszelkich cech ilustracyjności, a artysta nie stara się naśladować natury co nie oznacza, że z niej nie czerpie. Jest to sztuka bardzo pojemna, w której występują odrębne nurty, często związane z jednym tylko artystą. Dlatego abstrakcja w malarstwie to niezwykłe zjawisko pozwalające artyście na bardzo indywidualną wypowiedź.
Joanna Mrozowska

Abstrakcja to oderwanie od rzeczywistości ,skrót myślowy, przeciwieństwo konkretu. W sumie utopia. To opowieść bez konkretu ,która przez cały czas się rozwija . Przypomina historię, która się nigdy nie kończy . Obrazy abstrakcyjne są epizodami świata . Abstrakcja poszukuje własnej esencji, aby nie przerodzić sie w decor czy wzornictwo. Najważniejsza jest wyobraźnia twórcy ,lekkość przekraczania granic, elastyczność umysłu. Abstrakcja nie prezentuje żadnych konkretnych wydarzeń ,które można by namalować, ale raczej stany psychiczne ,takie jak :strach, euforia, melancholia, tajemniczość. Giorgio de Chirico pisał: dzieło sztuki nie musi być racjonalne ani logiczne w ten sposób zbliża sie do snu i umysłu dziecka. Naukowcy zaprogramowali ostatnio komputery w taki sposób ,aby rozpoznawały emocje, które wywołuje sztuka abstrakcyjna. Ciekawe co będzie dalej .
Maria Niedźwiedź-Suchońska

Abstrakcja - istnieje od początku kultury artystycznej. Biel tła ojca malarstwa europejskiego Polignota, złoto niebiańskich fresków średniowiecza po rewolucyjne wyzwolenie z realnej rzeczywistości - stricte czasów nowoczesnych- w obrazie Biały kwadrat na białym tle- K.Malewicza.
XX wiek rodzi nowy nurt sztuki ABSTRAKCJĘ - twórczość odłączona od rzeczywistości świata widzialnego a pojmowaną jako autonomiczny byt. Artysta stwarza dzieło sztuki z pełni wolnej - mistycznej wizji -syntezy -imaginacji i pokrewieństwa sztuk.
Ut pictura musica - wizualną symfonię kolorów - dźwięków, światła - lub niemą kakofonię kontrastu buntu barw rewolucyjnych eksperymentów.Ut pictura poesis - to inspiracje teorią fenomenologi i psychologii koloru ma źródło abstrakcja głównie w poecie Goethe. Duch czasu nie wyrazi tradycjonalizm formalny, ale eksplozja wyzwolenia obrazu jako samoistnego i odpowiedzialnego bytu duchowego.Nową rzeczywistość wyrazi w pełni nierzeczywistość wyobrażona. Abstrakcja.
Artysta powołuje do życia OBRAZ - nienazwany nowy świat, nieskończona mnogość światów - bytów sztuki -wcielonych farb / Kandinsky/- kosmos płótna.Czysta idea piękna - utrwalona chwila emocjonalnego przeżycia - mistyki - a poprzez kolor i światło transcendentnie związana z rzeczywistoscia. Formy odkrytych i wynalezionych kształtów, scalonych w wyobraźni artysty, stanowią negacją i afirmację z tego co widzialne - ku temu co niewidzialne, w stwarzanej w wyobraźni, ekstatycznej , wizji człowieka nowych czasów. Zachwyt kolorem, gestem pędzla, dotknięciem reki, w wieczności dzieła sztuki malarstwa abstrakcyjnego- bez niewolniczego mimetyzmu. Artysta odrywając się od tradycjii malarstwa klasycznego , z chaosu i destrukcji historii współczesnej, tworzy jedność nowej immanentnej rzeczywistości - w ascezie formalnej czy eksplozji szaleńczej pasji kolorów. Geniusz ludzkiego umysłu odrywa się od zdeprecjonowanych form, słów, prawd, iluzji, marzeń, - wytwarza -Absolut abstrakcji. Światło oderwane od przedmiotów, kolory opozycji miłości i okrucieństwa - życia - śmierci i tego czego nie nazwiemy słowem - w akcie twórczym indywidualnej kreacji dzieła sztuki budują obraz bez aluzji - aż do piękna czystej formy plastycznej - nierzeczywistej rzeczywistości - abstrakcji.
Larysa Jaromska

 

Kalendarz

styczeń 2019
N P W Ś C Pt S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Statystyka

Odsłon : 8327548