Osiecke plenery zaczęły się w 1963 roku.Były to spotkania twórców, teoretyków i krytyków sztuki.
Marian Bogusz, twórca plenerów osieckich nazwał Osieki kulturalną stolicą Polski.
Stan wojenny przerwał kontynuację Spotkań.
Po 17-letniej przerwie dwie artystki: Bożena Hanna Giedych i Ewa Miśkiewicz-Żebrowska , członkinie ZPAP Okręgu Koszalińsko -Słupskiego z siedzibą w Koszalinie, postanowiły powrócić do idei plenerów osieckich.
Jednak obecne plenery są to zupełnie inne spotkania, noszące nazwę; Międzynarodowe Plenery Malarskie w Osiekach, pod hasłem " czas i miejsce dla sztuki". Ten wymowny tytuł, autorstwa Ewy Miśkiewicz, mówi sam za siebie.
Nie narzucamy Artystom ,uczestnikom pleneru, tematu czy techniki, każdy artysta przelewa na płótno lub inne podobrazie swoją wizję twórczą o dowolnej tematyce i w różnych technikach malarskich.
Podczas trwania Pleneru odbywają się min. wieczory autorskie, spotkania z krytykami i teoretykami sztuki.
Żelaznym punktem programu plenerów są wyjazdy do Koszalina gdzie zwiedzamy min. Muzeum, Galerie, zabytki Koszalina. Organizowane jest ognisko integracyjne na które oprócz uczestników pleneru przyjeżdżają zapraszani goście min. artyści z Koszalina, sponsorzy pleneru i inni miłośnicy sztuki.
Artyści mieszkają i tworzą na terenie Dworku Osieckiego.
Na tegorocznym plenerze gościliśmy artystów z ośmiu krajów tj:
z Niemiec :
- Jurgen Baum
- Renate Basten
- Edward Malinowski
- Reinhard Graefe
z Rosji:
- Igor Skwarcow
-Siergiej Fiedenko
z Białorusi
- Leonid Gomonow
z Hiszpanii
-Małgorzata Żak, pracownik naukowy ASP W Madrycie, Zaklad Scenografii
z Wielkiej Brytanii
- Maria Kaleta
ze Słowacji-
-Dawid Carsky pracownik naukowy na ASP w Bratysławie, Kierownik Zakładu Rysunku.
ze Szwecji
-Ludmila Carlsson
z Polski:
- prof Mieczysław Wiśniewski z UMK w Toruniu
- prof Waldemar Marszałek z ASP w Gdańsku
- Edward Dwurnik z Warszawy
- Tomasz Lubaszka z Częstochowy
Koszalińskie środowisko reprezentowali
- Renata Łaba z Koszalina
- Witold Lubieniecki z Ustki
Organizatorkami z ramienia Zarządu Okręgu Koszalińsko Słupskiego oraz Komisarzami pleneru były koleżanki: Bożena Hanna Giedych i Ewa Żebrowska Miśkiewicz.
Plener trwał od 4 do 16 lipca br. Na zakończenie Pleneru, połączonego z wystawą poplenerową przyjechały władze miasta Koszalina: Zastępca Prezydenta Andrzej Kierzek, Przewodniczący Rady Miasta Władysław Husejko oraz Wicestarosta Koszaliński Andrzej Leśniewicz, a także Zastępca Burmistrza Sianowa Marcin Posmyk, przedstawiciele Wspólnoty Polskiej oddział w Koszalinie, radni, media , sponsorzy, artyści plastycy, miłośnicy sztuk pięknych.
Wystawa poplenerowa jest prezentowana w galerii "Ratusz" w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.
Bożena Hanna Giedych.
| « poprzednia | następna » |
|---|







