Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start ABOUT APA

ZPAP jako OZZ

E-mail Print PDF
There are no translations available.

ZPAP jako ORGANIZACJA ZBIOROWEGO ZARZĄDZANIA PRAWAMI AUTORSKIMI

Zasięg uprawnień i obowiązków ZPAP jako OZZ określa udzielone naszemu stowarzyszeniu Zezwolenie Ministra Kultury, a ich realizacja oparta jest na przepisach ustawy o prawie autorskim.
Do ZPAP-OZZ przystąpić może każdy twórca dzieł plastycznych, a także spadkobierca twórcy lub inny jego następca prawny, co odbywa się poprzez zawarcie standardowej umowy powierniczej.
Powierzenie praw autorskich w ochronę i zarząd ZPAP-OZZ zwalnia twórcę z potrzeby dochodzenia własnym kosztem i własnym wysiłkiem należnych mu wynagrodzeń, jak też ścigania naruszeń tych praw.
Wobec rynkowych użytkowników dzieł reprezentuje go wyposażona w odpowiednie instrumenty prawne instytucja, gwarantująca metodyczną, skuteczną ochronę praw i interesów twórcy, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków, jakimi na ogół nie dysponuje indywidualny twórca.

Model organizacyjny i działalność ZPAP jako OZZ opiera się na sprawdzonych wzorach i doświadczeniach znanych, pokrewnych organizacji europejskich, jak Bild-Kunst, ADAGP, DACS, SOFAM, VEGAP i szeregu innych, z którymi łączą nas partnerskie kontakty, a wkrótce łączyć będą umowy o wzajemnej reprezentacji. Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi poprzez specjalistyczne i odpowiednio umocowane prawnie organizacje jest standardem w krajach gospodarczo rozwiniętych.
Wieloletnie obserwacje i doświadczenia dowiodły, że jest to najskuteczniejsza forma ochrony i egzekwowania autorskich praw majątkowych.
Uznając ten fakt, blisko 100% twórców w krajach tych lokuje swe prawa autorskie pod opieką i zarządem tych organizacji.

Celem ZPAP jako OZZ jest zapewnienie równie skutecznej i powszechnej instytucji ochronnej także polskim autorom dzieł plastycznych - koniecznej w warunkach nowej rzeczywistości rynkowej.

Zapraszamy i służymy wszelką informacją pod adresem:
Związek Polskich Artystów Plastyków
ul. Nowy Świat 7/6,
00-496 Warszawa
email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Copyright Law Agency

Calendar

September 2020
S M T W T F S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.3.24-MariaDB-log
Time : 07:40
Caching : Enabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1374
Web Links : 75
Content View Hits : 11867483

Bądź na bieżąco!