Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Statut ZPAP

Gabriela Trynkler

Email Drukuj PDF

e-mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

telefon :+ 48 501 461 631

 

Gdańszczanka. W latach 1979 – 82 studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1982 roku malarstwo w PWSSP w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego.

W 1993 roku przebywając w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group. Nawiązała również kontakty z London Group. W 2005 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, w 2010 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury , a w roku 2013 Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego .

Działa społecznie na rzecz środowiska artystów - jako współorganizatorka lub organizatorka wystaw i działań artystycznych; także międzynarodowych. Jest też aktywnym członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków: W latach 2006-2010 była członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej Okręgu Gdańskiego ZPAP; a w kadencji na lata 2010-2014 została wybrana do władz krajowych ZPAP / Główna Komisja Rewizyjna /.

Zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Afryce Południowej i Australii. Swoje prace prezentowała na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i prawie w stu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą /Niemcy, Belgia, Francja, Holandia , Szkocja i Litwa /.

 

 

Zobaczyć, przeżyć i odczuć- to za mało. Ale jak zdefiniować wrażenia, odczucia i refleksje? Jak je przedstawić środkami wizualnymi? Jest to z góry skazane na niepowodzenie. I to właśnie każe mi malować następny obraz . ”

Gabriela Trynkler

 

‘’ Cykl „Katedr” Gabrieli Trynkler to odkrywanie znaczeń tego symbolu, który ze swej natury jest łącznikiem Ziemi i Nieba, domeny boskiej i ludzkiego porządku, mistycznego uniesienia i materialnej potęgi architektury. Katedry Gabrieli prowadzą nas przez krainy wyobraźni, gdzie odnajdujemy korzenie naszych europejskich mitów, baśni, obrazów sennych i tworów własnej wyobraźni.” Antoni Kozłowski

 

 

”Kolor Gabrieli Trynkler jest tęczowy, wibrujący niczym smuga rozczepiona przez pryzmat. Jej obrazy zaliczają się do tych, którymi najlepiej cieszyć się z bliska, by dostrzec drobinkę tej ‘ abstrakcyjnej miniatury”

Aneta Szyłak

 

Jej obrazy rozbrzmiewają muzyką, grają, słychać na nich jazzowy jazgot, irlandzką muzykę folkową graną rozbawionym pubie czy muzykę jesiennych, opadających z drzew liści. To malarstwo cechuje duża dyscyplina formalna, harmonia i porządek. Malarka zestawia obraz z dźwiękiem poprzez zastosowanie równowagi w grze barwami, kontrastami kolorystycznymi i laserunkami. To wszystko oddaje nastroje muzyczne, jak i samą muzykę. Wydaje się, że w twórczości tak zmysłowej przestaje być ważne jakiej materii dotykamy: muzycznej czy malarskie; bo w obrazach Gabrieli Trynkler tkanych muzyką łączą się w sposób doskonały.

 

Marek Warzecha

 

Kalendarz

marzec 2023
N P W Ś C Pt S
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Statystyka

Odsłon : 18528743

Bądź na bieżąco!