Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start ArsForum 6/2019 Działalnosć Okręgów AF 6 Okręg Zakopiański. Spotkanie

Okręg Zakopiański. Spotkanie

Email Drukuj PDF

W gościnnych progach Ryszarda Orskiego

C. Jałowiecki A.Waloch Anna Waloch była wieloletnia dyrektor MGS Zakopane

C. Jałowiecki, A.Waloch, Anna Waloch (była wieloletnia dyrektor MGS Zakopane),  fot. Sylwia Biernacik

E.Ross Baczyńska Paula Solańska ceramika

E.Ross-Baczyńska, Paula Solańska (ceramika), fot. Sylwia Biernacik

Grupowe2

Zdjęcie grupowe członków  Okregu Zakopiańskiego ZPAP, fot. Sylwia Biernacik

Małgorzata Majerczk Sieczka malarstwo Jerzy Jędrysiak grafika

Małgorzata Majerczyk-Sieczka (malarstwo), Jerzy Jędrysiak (grafika), fot. Sylwia Biernacik

 

 

2 lutego 2019 roku w Galerii Orskiego w Zakopanem odbyło się spotkanie Okręgu Zakopane ZPAP. W gościnnych progach Galerii Ryszarda Orskiego członkowie zakopiańskiego ZPAP spotkali się jak co roku, aby złożyć sobie nawzajem życzenia noworoczne, porozmawiać o planach artystycznych i osobistych. Spotkanie stało się już tradycją, która pozwala naszemu środowisku artystycznemu lepiej się poznać i miło spędzić czas, ale też przetrwać i wspierać się w trudnych momentach.

Niezwykłą atmosferę spotkania podkreślały wnętrza Galerii Ryszarda Orskiego, naszego gospodarza, wspaniałego rzeźbiarza, którego prace można podziwiać na całym świecie, reprezentanta Polski na 42. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Muzyczną oprawę zawdzięczamy zakopiańskiemu rzeźbiarzowi Czesławowi Jałowieckiemu i malarzowi Arkadiuszowi Walochowi, znanym nie tylko ze swoich plastycznych dokonań, ale i z talentu muzycznego. Ich interpretacje ponadczasowych standardów jazzowych czy przedwojennych piosenek podkreśliły odświętny charakter spotkania.

Zakopiański oddział ZPAP to organizacja z ponad stuletnią tradycją. Od Towarzystwa Sztuka Podhalańska, założonego w 1909 roku, którego pierwszym honorowym członkiem został Stanisław Witkiewicz, przez organizację przemianowaną w latach 30. na Podhalański Związek Zawodowy Plastyków Polskich z tak wybitnymi postaciami jak Witkacy, Rafał Malczewski, Zofia i Karol Stryjeńscy, do organizacji w dzisiejszej formie. Organizacji, która przetrwała wojny, nieprzyjazne i trudne dla artystów momenty i nie tylko zapisała się w historii sztuki dużymi nazwiskami jak Władysław Hasior , Antoni Rząsa czy Tadeusz Brzozowski, ale organizuje wystawy współczesnych twórców, których łączy głęboki szacunek do tej spuścizny. 

Tradycją dzisiejszego Okręgu Zakopane ZPAP są cykliczne wystawy , doroczne Targi Sztuki, nagroda Halna, przyznawana za działalność artystyczną, oraz właśnie spotkania noworoczne, kiedy mamy szansę spotkać się i omówić sprawy związane z kulturą w naszym regionie i zaplanować przyszłe, wspólne realizacje artystyczne.

 

Monika Stanisławska-Pitoń

prezes Okręgu Zakopiańskiego ZPAP

 

Kalendarz

sierpień 2014
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Statystyka

Odsłon : 9472365