Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start ArsForum 6/2019 Działalnosć Okręgów AF 6 Okręg Toruński. Performance

Okręg Toruński. Performance

Email Drukuj PDF

Performance w galeriach ZPAP w Toruniu

Toruń 1

Toruń 2

Toruń 3

W Okręgu Toruńskim ZPAP działają dwie galerie. Mająca długą tradycję główna przestrzeń ekspozycyjna – Galeria ZPAP – prezentuje przede wszystkim sztukę klasyczną, natomiast Galeria ZPAP Nurt działa od połowy 2016 roku i z racji piwnicznej przestrzeni odbywają się w niej kameralne pokazy obiektów, instalacji, malarstwa, a także performance. Ten ostatni gatunek sztuki ma w galerii swoją ciekawą reprezentację.

Pierwszą wystawą w tym nowym miejscu sztuki, ale zarazem działaniem efemerycznym, był  pokaz pt. Jeśli jutro drzewo zasłoni moje okno… skrzyżowanie autorstwa lwowskiej malarki i performerki Yaryny Shumskiej. Artystka, oprócz  prezentacji malarstwa, wykonała działanie polegające na dorysowaniu na ścianach dodatkowych wtrętów, co również podchwycili uczestnicy wernisażu. W tekście zapowiadającym wystawę autorka wydarzenia napisała m.in.: „My jako jednostka, ale zarazem jako społeczeństwo ciągle znajdujemy się na rozdrożu. Musimy dokonywać wyborów. To sprawia, że mamy do wyboru różne kierunki, by kontynuować swoją wędrówkę. Można to porównać do ciągłego dążenia do pokonywania nowych wyzwań, doskonalenia się”.

Także w 2016 roku w obydwu galeriach odbyła się wystawa z udziałem ponad  czterdziestu artystów z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Galerii Nad Wisłą. Wśród uczestników był performer Wojciech Kowalczyk, jeden z rozpoznawalnych aktualnie działających twórców tego gatunku sztuki w Polsce. Artysta poszukuje w tym obszarze jakościowo nowych rozwiązań, potrafiąc wytworzyć na bazie istniejących struktur i wyposażenia przestrzeni, w których działa, refleksyjny autokomentarz, odnoszący się do wielu zjawisk z życia społecznego i politycznego. Intrygująca jest przy tym niekonwencjonalna forma jego przekazów, często podszytych sarkazmem.

Z 2017 roku warto wymienić trzy wystawy. Pierwsza z nich, Duch w kostkę złożony Wiesława Wachowskiego, towarzyszyła świętu ulicy Ducha Świętego, przy której usytuowana jest siedziba Okręgu Toruńskiego ZPAP. W ramach swojej ekspozycji artysta wykonał także performance w przestrzeni otwartej, używając dużych fragmentów białych i zwiewnych tkanin. W ten sposób metaforycznie odniósł się do „ducha w kostkę złożonego”. Drugi pokaz to instalacja Pies na grafikę z elementami performance autorstwa Krzysztofa Kuli. Było to odniesienie się do tej tak istotnej dyscypliny sztuki, którą artysta pojmuje w sposób bardzo otwarty. Z elementarnych cząstek swoich prac Kula stworzył opowieść o niezniszczalnym bycie grafiki, wspieranym przez procesy erozji i działanie żywiołów wody, ognia i powietrza. Ostatnim z ważnych pokazów w 2017 roku w galerii Nurtbyła prezentacja pt. Finis Gloria ukraińskiego artysty Voldymyra Topiya. Artysta wykonał wielkoformatowe rysunki bezpośrednio na ścianach galerii, a część z nich w trakcie wernisażu wystawy.

Z indywidualnych wystaw w 2018 roku najważniejszy był pokaz autorstwa Łukasza Głowackiego, który wpisał się w kolejne święto ulicy Ducha Świętego. W ramach tej imprezy artysta zaprezentował instalację pt. Ślepa siła z bardzo wymownym wątkiem performance. Głowacki wciągnął widzów w swoistego rodzaju zabawę bliską danse macabre, której celem była próba zatrzymania czasu i zastanowienia się nad sensem naszego życia – przemijania zarazem.

Oprócz zaistnienia w Toruniu w 2007 roku Festiwalu Performance Koło Czasu latem 2018 roku w obydwu galeriach odbyła się pierwsza edycja imprezy dla młodych twórców Kick Off Perfo, według autorskiej koncepcji Patryka Różyckiego, niedawnego dyplomanta malarstwa  gdańskiej ASP. Według kuratora podstawowa idea festiwalu to „poszukiwanie ciekawych, odważnych i fantazyjnych działań, które stoją w opozycji do sztywnej narracji w performance”. W tych samych miejscach w grudniu 2018 roku zostało zrealizowane dwunaste Koło Czasu. W obydwu imprezach, mających charakter międzynarodowy, swoje działania zaprezentowało ponad trzydziestu artystów. 

 

Marian Stępak

 

Kalendarz

sierpień 2014
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Statystyka

Odsłon : 9472365